We are a leading Manufacturer of black d shape rubber dock bumper, d shape rubber dock bumper, d type rubber bumper grey, molded rubber dock bumpers and rubber dock bumper d type from Vasai, India.
₹ 1090 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | Safe Industries |
| Weight | 12kg |
| Temperature | 40 Degree Celsius |
| Color | Black |
| Pattern | D-type |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Vehicle |
Minimum order quantity: 5 Piece
| Item | B | b | H | h |
| 100 | 100 | 100 | 50 | 50 |
| 150 | 150 | 150 | 75 | 75 |
| 200 | 200 | 200 | 100 | 100 |
| 250 | 250 | 250 | 125 | 125 |
| 300 | 300 | 300 | 150 | 150 |
| 350 | 350 | 350 | 175 | 175 |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Shape | D Shape |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | Safe Industries |
| Size | 300*150*150mm (L*W*H) |
| Weight | 7 kg |
| Hardness | 65 Shore A |
| Temperature | 50 Degree Celsius |
| Color | Black |
| Density | 1.2 g/mL |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Shape | D Type |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Application | Docking Area |
| Type | OEM |
| Brand | Safe Industries |
| Size | 4 Inch ( Length) |
| Color | Black |
| Hardness | 60 HRC |
| Temperature | 0-80 degree c |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Is It Reusable | Reusable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | SAFE |
| Weight | 12 |
| Color | Black |
| Is It Reusable | Reusable |
Established in the year of 2022, We “Safe Industries” are Manufacturer of an Dock Bumper, Wheel Chock, Rubber Dock Bumpers, Rubber Fender etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
We, at Safe Industries, offer a diverse variety of products making us a leading organization engaged in manufacturing and supplying high-grade Industrial Rubber Products. Our products are accredited by our clients for their cost-effectiveness, competitive pricing, durability and excellent performance. Our products find their wide application at loading docks, jetties, ports and many more.
₹ 1195 / Piece Get Latest Price
| Buffer Type | Truck Buffer |
| Shape | D Shape |
| Material | Rubber |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Application | Warehouse, Dock Leveler, Lift And Elevator, Material Handling |
| Load Capacity | Above 2000 kg |
| Brand | SAFE |
| Weight | 12 |
| Metal Insert | Without Metal Insert |
| Temperature Range | -20 To 80 C |
| Color | Black |
| Country Of Origin | India |
Established in the year of 2022, We “Safe Industries” are Manufacturer of an Dock Bumper, Wheel Chock, Rubber Dock Bumpers, Rubber Fender etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
We, at Safe Industries, offer a diverse variety of products making us a leading organization engaged in manufacturing and supplying high-grade Industrial Rubber Products. Our products are accredited by our clients for their cost-effectiveness, competitive pricing, durability and excellent performance. Our products find their wide application at loading docks, jetties, ports and many more.
Sunil Telangade (CEO)
Safe Industries
B-402, Gagan Galaxy Wing B, Evershine City Road,Gokhiware, Vasai East, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India