Manufacturer of a wide range of products which include warehouse dock molded rubber bumpers.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Thickness | 100 mm |
| Size | 18" x 10" x 4" |
| Weight | 12kg |
| Hardness | 70 Shore A |
| Temperature | 40 Degree Celsius |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Color | Black |
| Pattern | Plain |
| Model Number | DB1810 |
| Usage | Warehouse |
| Bolt Size | M16x150 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
| Model | Long(L) | Width(W) | Thk(T) | Bolt Size |
| DB1810 | 18 | 10 | 4 | M16x150 |
| DB1010 | 10 | 10 | 4 | M16x150 |
| DB1010 | 10 | 10 | 4 | M16x150 |
| DB1010 | 10 | 10 | 4 | M16x150 |
Sunil Telangade (CEO)
Safe Industries
B-402, Gagan Galaxy Wing B, Evershine City Road,Gokhiware, Vasai East, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India