Pioneers in the industry, we offer super dock bumper, warehouse rectangular rubber dock bumper, rubber dock bumper, rubber dock fenders and square type rubber dock bumpers from India.
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Manufacturing Method | Molded |
| Material | Rubber |
| Weight | 8kg |
| Length | 400mm |
| Height | 100mm |
| Color | Black |
| Max Thickness | 150mm |
| Country of Origin | Made in India |
Safe-Super Bumpers
A reliable and tranding bumper to sustain heavy impact and safegaurd your dock.
150mm (Width) x 100mm (Depth) x400mm (Height)
Wt/pc: 7.8kg
Best Suitable for Dock Levelers
₹ 890 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangle |
| Manufacturing Method | Molded |
| Material | Rubber |
| Weight | 11kgs |
| Type | OEM |
| Length | 500mm |
| Hardness | 70-80 shore a |
| Temperature | 0-80 degree c |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Height | 150mm |
| Color | Black |
| Max Thickness | 100mm |
| Packaging Type | Bags |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
Safe-Super Bumpers
A reliable and tranding bumper to sustain heavy impact and safegaurd your dock.
150mm (Width) x 100mm (Depth) x400mm (Height)
Wt/pc: 7.8kg
Best Suitable for Dock Levelers
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Type | OEM |
| Brand | Safe Industries |
| Size | 13*6 Inch (L*W) |
| Weight | 5 kg |
| Hardness | 70 Shore A |
| Temperature | 40 Degree Celsius |
| Color | Black |
| Density | 1.2 g/mL |
| Pattern | Plain |
| Usage | Vehicle |
Minimum order quantity: 10 Piece
Molded Rubber Bumpers provided by us are solid and dependable for your loading dock protection. Each unit is manufactured from reinforced prime rubber and has an average impact recovery of 98%. All molded bumpers also have pre-drilled mounting holes for easy installation, and only require 5/8" (16mm) anchor bolts. Molded rubber bumpers also provide added facility protection when used as rub rails within truck wells or mounted to inside walls.
₹ 1210 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Type | OEM |
| Brand | Safe Brand |
| Size | 18x10x4H inch |
| Weight | 12kg |
| Hardness | 73 |
| Temperature | 0-80 degree c |
| Density | 1.5 g/cm3 |
| Color | Black |
| Model Number | Safe-DB18 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Safe industries |
| Material | Rubber |
| Color | Black |
| Shape | D Shaped |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Safe Industries |
| Material | Rubber |
| Usage/Application | Warehouses |
| Color | Black |
₹ 1380 / Piece Get Latest Price
| Shape | Square D |
| Material | Rubber |
| Manufacturing Method | Molded |
| Brand | SAFE |
| Weight | 12 |
| Color | Black |
Established in the year of 2022, We “Safe Industries” are Manufacturer of an Dock Bumper, Wheel Chock, Rubber Dock Bumpers, Rubber Fender etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
We, at Safe Industries, offer a diverse variety of products making us a leading organization engaged in manufacturing and supplying high-grade Industrial Rubber Products. Our products are accredited by our clients for their cost-effectiveness, competitive pricing, durability and excellent performance. Our products find their wide application at loading docks, jetties, ports and many more.
Sunil Telangade (CEO)
Safe Industries
B-402, Gagan Galaxy Wing B, Evershine City Road,Gokhiware, Vasai East, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India